Tipy na výlet Zbojská

Tipy na výlety

 

1. Salaš Zbojská  

V žiare hrejivých slnečných lúčov aj v pľušti kvapkami dažďa zaliatych dní sa na pastvinách ozýva cvengot zvoncov, brechot psov a hvizd valacha, ktorý dozerá na ovčie stádo. Nie je veru ľahký valaský chlebíček. Možno preto si kedysi valach z Tisovca Jakub Surovec zmyslel, že mu bolo dosť ovčiarenia a vyberie sa radšej po zboji. A tam, kde sa silná ovčiarska tradícia snúbi s jeho zbojníckym životom, leží sedlo Zbojská. Vydaj sa Zbojníckym expresom na miesto, ktoré vonia výborným jedlom a príbehmi odvarenými v medenom kotle. V reštaurácii Salaš Zbojská na teba čaká rozvoňaná baraninka, poctivé halušky či iné regionálne špeciality, k tomu pravá žinčica, príjemné prostredie a usmievavá obsluha v horehronských krojoch. A plná syráreň chutných salašníckych výrobkov, ktoré si môžeš nakúpiť aj domov. Po nasýtení tradíciami ťa už z ďaleka zláka drevená vyhliadková veža, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť. Dozvieš sa v nej zaujímavé informácie o ovčiarstve, zbojníckej histórii a miestnych legendách. Po stopách Jakuba Surovca môžeš od nej ďalej kráčať po náučnom chodníku, ktorý sa tiahne Čertovou roklinou. Nielen dietky sa na salaši potešia prítomnosti pasúcich sa koní, huculov. So skúseným sprievodom budeš môcť vysadnúť a užiť si kratšiu alebo dlhšiu jazdu na tomto tradičnom plemene. Pre rodiny s deťmi je pripravený konský záprah, ktorým sa spoločne môžete vybrať na dobrodružnú jazdu planinou. Ak máš záujem o netradičné putovanie v sedle hucula, všetky potrebné informácie dostaneš na e-mailovej adrese info@zbojska.sk prípadne na tel. čísle sprievodcu 0911 018 810. Rezerváciu si nezabudni urobiť v predstihu, optimálne 1-2 týždne pred príchodom.

 

Vzdialenosť od stanice Zbojská: pešo 1,1 km 

Poplatky: 

Otváracie hodiny: reštaurácia po-ne / 10:00 – 21:00

2. Zbojnícky chodník Jakuba Surovca  

Už od mladosti trávil Jakub Surovec svoje chvíle na pasienkoch pri ovciach. Možno sa mu po čase zunovalo ovce pásť, možno ho zlákalo dobrodružstvo alebo ho gniavila životná bieda, keď sa rozhodol vyšliapať si svoje vlastné zbojnícke chodníčky. So svojou družinou zbíjali na Horehroní, ale aj v chotároch susedných žúp, ba potiahli to až do Poľska a na Oravu. Sedlo Zbojská podnes dýcha jeho zbojníckymi príbehmi, ktoré ťa budú sprevádzať na prechádzke náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca. Traduje sa, že práve v Čertovej rokline, ktorou chodník vedie, unikal tento tisovský zbojník pred žandármi, ktorí už nemali strpenie pre jeho rozsiahle zbojstvá. Chodník začína pri Salaši Zbojská, odkiaľ smeruje k vyhliadkovej veži. Ďalej pokračuje lesíkom až pod železničný viadukt Čertov most, odkiaľ je to kúsok do ústia Čertovej rokliny. Po ceste natrafíš aj na Čertovu jaskyňu od ktorej budeš smerovať cez tiesňavu skalnatého koryta Čertovho potoka po neveľkých stúpaniach na rebríkoch k bačovskej kolibke v Galičke. Od nej je to už len na skok na Zbojnícky dvor Salaša Zbojská. Pred návratom ťa ešte zlákajú vône z pekárničky Legendárnych buchiet Zbojská. Tento príjemný okruh nasýtený zbojníctvami môžeš zdolať aj so sprievodcom, ktorý ti priblíži krásy prírody Muránskej planiny priamo v teréne.

Z tohto miesta si môžeš urobiť zachádzku k Čertovej jaskyni, o ktorej ti viac prezradí náučný panel pri jej vstupe. Po návrate z malej zachádzky k jaskyni začína najatraktívnejšia časť náučného chodníka, ktorá vedie proti prúdu potoka Furmanec. Prechod Čertovou dolinou pripomína rokliny Slovenského raja. Pomocou zaistenej cesty v podobe fixných lán, železných stúpačiek i oceľovej lávky prekonávaš koryto potoka, ktorý môže byť v období dažďov dosť rozvodnený, preto tu treba zvýšiť opatrnosť a mať obutú nepremokavú turistickú obuv. Zabezpečený prechod tiesňavy sa neodporúča deťom predškolského veku. Starším deťom len v doprovode dospelej osoby. Cesta z doliny ťa dovedie popri malom vodopáde krátkym strmším stúpaním až na lúky a k bačovskej kolibke v Gáličke. Od nej je to už len na skok na Zbojnícky dvor Salaš Zbojská. Pred návratom ťa ešte zlákajú vône z pekárničky Legendárnych buchiet Zbojská.

 

Vzdialenosť zo stanice Salaš Zbojská: pešo 1,1 km na začiatok náučného chodníka

Dĺžka trasy: 4,7 km

Prevýšenie: 268 m

Trvanie: 3 hod.

Náročnosť: Nenáročná trasa - úsek tiesňavou sa odporúča deťom od 7 rokov

 


 

3. Požičovňa Ebikov  

Pri Salaši Zbojská sa nachádza POŽIČOVŇA EBIKOV. V ponuke majú dámske, pánske, chlapčenské i dievčenské elektrobicykle. Nezabúdajú tu ani na najmenších, pre ktorých majú pripravené detské sedačky, cyklovozíky a rôzne iné príslušenstvo potrebné k vykonávaniu tohto športu. Rezerváciu elektobicyklov si môžeš urobiť na tel. čísle 0910 20 20 28 alebo prostredníctvom emailu ebikezbojska@gmail.com.

 

Ceny prenájmu EBIKOV:

Pánske eBiky – pol dňa 30 €, celý deň 40 €
Dámske eBiky - pol dňa 35 €, celý deň 40 €
Dievčenské eBiky - pol dňa 25 €, celý deň 35 €
Chlapčenské eBiky - pol dňa 25 €, celý deň 35 €
Cyklovozíky – pol dňa 5 €, celý deň 10 €

4. Zbojská - Kučelach - Zbojská  

Hoci väčšina turistov na Slovensku sníva o zdolaní magistrály Cesty SNP, ktorá sa tiahne od Dukly až po Devín, nájdu sa aj takí, ktorých lákajú pokojné chodníčky Rudnej magistrály. Táto trasa naprieč lokalitami súvisiacimi s banskou históriou začína v Zlatých Moravciach a končí na Stolici, pod úpätím ochranného pásma Národného parku Muránska planina. Zo Salaša Zbojská sa na Rudnú magistrálu môžeš napojiť severným a južným smerom. Južná trasa vedie na široký chrbát Klenovského Vepra, severná ťa priblíži k Fabovej holi a s pokračovaním do sedla Burda mieri ďalej divočinou Muránskej planiny. Ak by si mal chuť trochu prebádať cestičky tejto magistrály, vydaj sa na Kučelach. Zo železničnej stanice na Zbojskách ťa sem privedie červená turistická značka. Kučelach leží vo výške 1100 m n. m. a je príjemným kúskom prírody, do ktorej ľudia kedysi vkresali svoje útulné kolibky. Malebnú horskú samotu na Kučelachu nájdeš dodnes a rovnako tak aj na iných rozvoľnenejších miestach južného chrbta Fabovej hole. Na mnohých takýchto usadlostiach kedysi trávil tunajší ľud dlhé letné mesiace pri kosení, hrabaní a starostlivosti o statok. Odmenou po tejto turistike ti budú výhľady na Kráľovu hoľu, Stožky aj do doliny Rimavy, ktoré sa ti naskytnú v okolí Kučelachu.

 

Vzdialenosť zo stanice Salaš Zbojská: začína priamo na stanici

Náročnosť: Nenáročná trasa 

Dĺžka trasy: 7 km

Prevýšenie: 331 m

Stúpanie/klesanie: 350 m

Trvanie 2:30 hod.

 

5. Zbojská - Sedlo Diel - Zbojská  

Vyber sa na bicykli po ceste, ktorou sa kedysi rozliehal dupot konských kopýt a vozov. V minulosti bola táto časť Rudnej magistrály, ktorú pretína Sedlo Diel, hojne využívaná furmanmi. Išlo o jediné prepojenie ciest medzi Breznom a Tisovcom, a preto sa na nej často potulovali zbojníci čakajúci na obete svojich prepadov. Do Sedla Diel sa dostaneš nenáročnou cykloturistikou alebo turistikou začínajúcou priamo na Salaši, so stúpaním okolo vyhliadkovej veže do tieňov lesného porastu. Zo Sedla Diel môžeš ďalej pokračovať cyklotrasou do sedla Chlipavica, kde sa nachádzajú roztrúsené dreveničky, ktoré takto spestrujú celú lokalitu Krátke. Okolo týchto usadlostí sa tiahne pokračovanie modro značenej cyklotrasy. V lete tu nie tak dávno panoval čulý ruch gazdov z Pohronskej Polhory Dnes je to skôr obľúbenou oddychovou lokalitou. Sedlo Chlipavica pretína aj žltá cyklotrasa smerujúca do Čierneho Balogu.

 

Dĺžka trasy: 7,6 km

Trvanie: 3:00 hod.

Trvanie trasy zo sedla bicykla:  1:00 hod.

 

6. Tisovec/Bánovo - Salaš Zbojská  

Legendu zbojníka Surovca môžeš nasledovať aj zo železničnej stanice Tisovec – Bánovo. Ktovie, čo je pravdy na tom, že žandári, ktorí naháňali Jakuba Surovca nezvládli náročné úseky Čertovej tiesňavy a nepodarilo sa im ho na tomto mieste dolapiť. Aj keď nie si zbojník a ocitneš sa na náučnom chodníku Jakuba Surovca po prvýkrát, hravu túto trasu zdoláš. Od staničky Tisovec – Bánovo pôjdeš popri hlavnom dopravnom ťahu, na ktorom budeš môcť sledovať železničnú trať dopĺňajúcu prírodné scenérie. Pod viaduktom Čertov most sa napojíš na náučný chodník, priamo v miestach Čertovej jaskyne a nástupu do Čertovej tiesňavy. Ani v najužšom mieste, Surovcovom stisku, sa nemusíš báť. Dnes ťa tam snáď neprepadnú žiadni zbojníci. I keď, ktohovie či sa tu náhodou neukrývajú potomkovia zbojníkov Surovcovej družiny. Po príjemnom schladení v Čertovej rokline sa dostaneš priamo na Salaš Zbojská, kde svoj výlet môžeš zavŕšiť zbojníckymi ovčiarskymi pochúťkami.

Vzdialenosť zo stanice Bánovo: začína priamo na stanici, nenáročná trasa / jedine po ceste popri železnici, odbočka do Čertovej doliny a potom cez lúky Pacherky a salaš v Galičke 

 

Dĺžka trasy: 6,5 km

Prevýšenie: 208 m

Stúpanie: 326 m

Klesanie: 155 m

Trvanie: 2:30 hod.

 

7. Múzeum ozubnicovej železnice TISOVEC  

Zážitkové vlakové expresy v kraji Za horami, za dolami ťa prevedú tými najkrajšími a najzaujímavejšími železničnými traťami, ktoré u nás máme. Zbojnícky expres nie je výnimkou. Z Brezna môžeš zavítať až do konečnej stanice v meste Tisovec. V celej svojej kráse sa ti pritom predstaví ozubnicová trať na úseku medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom, ktorá bola v roku 2008 zaradená do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. V záverečnej staničke ťa čaká okrem príjemného okolia vrchu Hradová a Muránskej planiny, skupinka nadšencov, ktorí z lásky k vlakom prevádzkujú jazdy parnej zubačky a v železničnej stanici vybudovali Múzeum ozubnicovej železnice. Tak, ako ťa nadchnú výhľady z vlaku, ťa zaujmú aj exponáty v múzeu. Budeš mať možnosť nahliadnuť na miniatúrnu krajinu s modelom železnice, ktorú si práve zdolal Zbojníckym expresom. História tejto trasy siaha až do 19. storočia, kedy sa začalo s jej výstavbou. V múzeu spoznáš jej výnimočnosťou a rekordné stúpania, ktoré na nej vlaky počas jazdy v Sedle Zbojská prekonávajú. Históriou čias výstavby tohto stavebného diela aj rokmi jeho života ťa prevedú rôznorodé vlakové exponáty a dobové fotografie.

 

Vzdialenosť zo stanice Tisovec: priamo na stanici 

Vstupné: dobrovoľné 

Trvanie prehliadky: 30 min 

 

Program vo vlaku

 

Aj pri Zbojníckom exprese platí, že cesta je cieľ. Pripravte sa na vychýreného kapitána, Jakuba Surovca so svojim verným druhom, Tomášom Gregušom v podaní hercov z folklórneho súboru Urpín. Husté lesy, strmé rokliny a tiesňavy, šíre lúky, pastviny plné oviec a dobytka okolo Sedla Zbojská. Nikto ich nepoznal lepšie, ako valasi Kubo a Tomáš, ktorí sa pred takmer tristo rokmi rozhodli, že je škoda márniť život zháňaním čried po gemerských a horehronských kopcoch. Túžba za lepším a spravodlivejším životom ich družinu previedla aj po mnohých uhorských stoliciach, putovali cez Spiš popod Tatry až do Poľska, na Orave tiež neurobili hanbu zbojníckemu stavu a vrátili sa do rodného kraja. Práve dvaja najznámejší junáci vás budú sprevádzať na celej ceste za zážitkami z Brezna do Tisovca. Pospomínajú na kadejaké huncútstva, odhalia vám svoje tajné chodníčky, radosti ale aj starosti slobodného života zbojníka, ba možno zaznie aj zbojnícka pesnička. Viete však, ako to chodí so zbojníkmi... sú nevyspytateľní, živelní, a hlavne radi bohatým berú a chudobe dávajú, vo našom historickom exprese buďte pripravení na všetko!

 

Partneri projektu

Kúpou cestovných lístkov na zážitkové vlaky aktívne podporujete a pomáhate záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja v súlade s nosnými produktovými líniami Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Ďakujeme!