Tipy na výlet Zbojská

Tipy na výlety

 

1. Salaš Zbojská

V žiare hrejivých slnečných lúčov aj v pľušti kvapkami dažďa zaliatych dní sa na pastvinách ozýva cvengot zvoncov, brechot psov a hvizd valacha, ktorý dozerá na ovčie stádo. Nie je veru ľahký valaský chlebíček. Možno preto si kedysi valach z Tisovca Jakub Surovec zmyslel, že mu bolo dosť ovčiarenia a vyberie sa radšej po zboji. A tam, kde sa silná ovčiarska tradícia snúbi s jeho zbojníckym životom, leží sedlo Zbojská. Vydaj sa Zbojníckym expresom na miesto, ktoré vonia výborným jedlom a príbehmi odvarenými v medenom kotle. V reštaurácii Salaš Zbojská na teba čaká rozvoňaná baraninka, poctivé halušky či iné regionálne špeciality, k tomu pravá žinčica, príjemné prostredie a usmievavá obsluha v horehronských krojoch. A plná syráreň chutných salašníckych výrobkov, ktoré si môžeš nakúpiť aj domov. Po nasýtení tradíciami ťa už z ďaleka zláka drevená vyhliadková veža, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť. Dozvieš sa v nej zaujímavé informácie o ovčiarstve, zbojníckej histórii a miestnych legendách. Po stopách Jakuba Surovca môžeš od nej ďalej kráčať po náučnom chodníku, ktorý sa tiahne Čertovou roklinou. Nielen dietky sa na salaši potešia prítomnosti pasúcich sa koní, huculov. So skúseným sprievodom budeš môcť vysadnúť a užiť si kratšiu alebo dlhšiu jazdu na tomto tradičnom plemene.

 

Vzdialenosť od stanice Zbojská: pešo 1,1 km 

Poplatky: 

Otváracie hodiny: reštaurácia po-ne / 10:00 – 21:00

2. Zbojnícky chodník Jakuba Surovca

Už od mladosti trávil Jakub Surovec svoje chvíle na pasienkoch pri ovciach. Možno sa mu po čase zunovalo ovce pásť, možno ho zlákalo dobrodružstvo alebo ho gniavila životná bieda, keď sa rozhodol vyšliapať si svoje vlastné zbojnícke chodníčky. So svojou družinou zbíjali na Horehroní, ale aj v chotároch susedných žúp, ba potiahli to až do Poľska a na Oravu. Sedlo Zbojská podnes dýcha jeho zbojníckymi príbehmi, ktoré ťa budú sprevádzať na prechádzke náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca. Traduje sa, že práve v Čertovej rokline, ktorou chodník vedie, unikal tento tisovský zbojník pred žandármi, ktorí už nemali strpenie pre jeho rozsiahle zbojstvá. Chodník začína pri Salaši Zbojská, odkiaľ smeruje k vyhliadkovej veži. Ďalej pokračuje lesíkom až pod železničný viadukt Čertov most, odkiaľ je to kúsok do ústia Čertovej rokliny. Po ceste natrafíš aj na Čertovu jaskyňu od ktorej budeš smerovať cez tiesňavu skalnatého koryta Čertovho potoka po neveľkých stúpaniach na rebríkoch k bačovskej kolibke v Galičke. Od nej je to už len na skok na Zbojnícky dvor Salaša Zbojská. Pred návratom ťa ešte zlákajú vône z pekárničky Legendárnych buchiet Zbojská. Tento príjemný okruh nasýtený zbojníctvami môžeš zdolať aj so sprievodcom, ktorý ti priblíži krásy prírody Muránskej planiny priamo v teréne.

 

Vzdialenosť zo stanice Salaš Zbojská: pešo 1,1 km na začiatok náučného chodníka

Dĺžka trasy 4,7 km / prevýšenie 268 metrov / trvanie 3 hod.

Náročnosť: Nenáročná trasa 

Sprievodca po Zbojníckom chodníku

Cena za sprievodcu 

4 € / dospelí 
2 € / deti 

Minimálny počet návštevníkov so sprievodcom: 5 osôb 
Maximálny počet návštevníkov so sprievodcom: 15 osôb 

3. Zbojská - Fabova hoľa - Zbojská

Okolie Salaša Zbojská je popretkávané turistickými chodníčkami a cyklotrasami, ktoré sú pre mnohých dodnes neprebádané. Priamo zo salaša sa môžeš vydať na najvyšší vrch Veporských vrchov, Fabovu hoľu (1439 m n. m.) Obklopovať ťa bude ticho prírodnej rezervácie a Národného parku Muránska planina, ktorého je tento vrch súčasťou. Rokmi na ňom príroda vyrysovala husté a vzácne smrekové a smrekovo-borovicové lesy, ktoré sa stali útočiskom chránených druhov rastlín a živočíchov. A tak je tomu aj dnes, hoci veterná smršť poznačila väčšinovú časť porastu, ktorým sa tiahol aj turistický chodník. Fabova hoľa si pomaly sama modeluje nové kontúry, ktoré dýchajú farbami. Fialovým kobercom čerstvých čučoriedok či ružovými kríkmi posiatymi malinami. Fabova hoľa a jej okolie je domovom pre naše najväčšie šelmy, rysy, medvede a vlky, preto je počas turistiky na mieste opatrnosť a pokojné pozorovanie krás. Ak by si mal šťastie pretne tvoju cestičku vysoká zver či možno vzácny hlucháň. Fabovu hoľu môžeš zdolať okruhom s nástupom na žltej značke zo železničnej stanice Zbojská v smere na Javoriny. Tam sa napojíš na modrú značku, ktorá ťa po náročnom stúpaní privedie až na hrebeň Fabovej hole. Z hrebeňa možno zahliadneš aj Vysoké Tatry a na juhu sa ti bude v pohľade vypínať Klenovský Vepor. Späť na Zbojská sa môžeš vydať ďalej po modrej značke na Tri kopce a po červenej cez Kučelach až na začiatok tvojej túry.  

 

Vzdialenosť zo stanice Salaš Zbojská: začína priamo na stanici,

Náročnosť: Náročná trasa (strmé stúpanie) 

Dĺžka trasy 13 km/ prevýšenie 693 m, stúpanie/klesanie 729 m / trvanie 4:45 hod.

 

4. Zbojská - Kučelach - Zbojská

Hoci väčšina turistov na Slovensku sníva o zdolaní magistrály Cesty SNP, ktorá sa tiahne od Dukly až po Devín, nájdu sa aj takí, ktorých lákajú pokojné chodníčky Rudnej magistrály. Táto trasa naprieč lokalitami súvisiacimi s banskou históriou začína v Zlatých Moravciach a končí na Stolici, pod úpätím ochranného pásma Národného parku Muránska planina. Zo Salaša Zbojská sa na Rudnú magistrálu môžeš napojiť severným a južným smerom. Južná trasa vedie na široký chrbát Klenovského Vepra, severná ťa priblíži k Fabovej holi a s pokračovaním do sedla Burda mieri ďalej divočinou Muránskej planiny. Ak by si mal chuť trochu prebádať cestičky tejto magistrály, vydaj sa na Kučelach. Zo železničnej stanice na Zbojskách ťa sem privedie červená turistická značka. Kučelach leží vo výške 1100 m n. m. a je príjemným kúskom prírody, do ktorej ľudia kedysi vkresali svoje útulné kolibky. Malebnú horskú samotu na Kučelachu nájdeš dodnes a rovnako tak aj na iných rozvoľnenejších miestach južného chrbta Fabovej hole. Na mnohých takýchto usadlostiach kedysi trávil tunajší ľud dlhé letné mesiace pri kosení, hrabaní a starostlivosti o statok. Odmenou po tejto turistike ti budú výhľady na Kráľovu hoľu, Stožky aj do doliny Rimavy, ktoré sa ti naskytnú v okolí Kučelachu.

 

Vzdialenosť zo stanice Salaš Zbojská: začína priamo na stanici

Náročnosť: Nenáročná trasa 

Dĺžka trasy 7 km/ prevýšenie 331 m, stúpanie/klesanie 350 m / trvanie 2:30 hod.

 

5. Zbojská - Sedlo Diel - Zbojská

Vyber sa na bicykli po ceste, ktorou sa kedysi rozliehal dupot konských kopýt a vozov. V minulosti bola táto časť Rudnej magistrály, ktorú pretína Sedlo Diel, hojne využívaná furmanmi. Išlo o jediné prepojenie ciest medzi Breznom a Tisovcom, a preto sa na nej často potulovali zbojníci čakajúci na obete svojich prepadov. Do Sedla Diel sa dostaneš nenáročnou cykloturistikou alebo turistikou začínajúcou priamo na Salaši, so stúpaním okolo vyhliadkovej veže do tieňov lesného porastu. Zo Sedla Diel môžeš ďalej pokračovať cyklotrasou do sedla Chlipavica, kde sa nachádzajú roztrúsené dreveničky, ktoré takto spestrujú celú lokalitu Krátke. Okolo týchto usadlostí sa tiahne pokračovanie modro značenej cyklotrasy. V lete tu nie tak dávno panoval čulý ruch gazdov z Pohronskej Polhory Dnes je to skôr obľúbenou oddychovou lokalitou. Sedlo Chlipavica pretína aj žltá cyklotrasa smerujúca do Čierneho Balogu.

 

Dĺžka trasy: 7,6 km/ trvanie 3:00 hod.

Trvanie trasy zo sedla bicykla:  1:00 hod.

 

6. Tisovec/Bánovo - sedlo Machniarka - Pohronská Polhora

Ak si chceš užiť jazdu vlakom Zbojníckeho expresu po ozubnicovej železnici cez členitú prírodu Muránskej planiny, ktorú trasa prekonáva cez viadukty a zároveň ťa láka turistika, zamier si to na stanicu Tisovec – Bánovo. Po tom, ako tvoje kroky pretnú hlavný dopravný ťah, sa môžeš vydať po zelenej turistickej značke pozdĺž Bánovského potoka do Sedla Bánovo. V tomto mieste sa napojíš na krátky úsek Rudnej magistrály do Sedla Machniarka. Privíta ťa križovatka turistických trás, kúsok rozvoľnených lúk a malá horská usadlosť s otvorenými výhľadmi na Veporské vrchy a samotný Klenovský Vepor. Ak si budeš chcieť užiť takýchto pohľadov o čosi viac, vydaj sa ďalej po žltej turistickej trasy do ďalšieho sedla, sedla Chlipavica, odkiaľ sa hrebeňom Krátkeho a Predného Krátkeho, s výhľadmi na Nízke Tatry, dostaneš až do Pohronskej Polhory.

 

Dĺžka trasy: 11,5 km

Náročnosť: Stredne náročná trasa

Dĺžka trvania: 3:45 hod.

 

7. Tisovec/Bánovo - Salaš Zbojská

Legendu zbojníka Surovca môžeš nasledovať aj zo železničnej stanice Tisovec – Bánovo. Ktovie, čo je pravdy na tom, že žandári, ktorí naháňali Jakuba Surovca nezvládli náročné úseky Čertovej tiesňavy a nepodarilo sa im ho na tomto mieste dolapiť. Aj keď nie si zbojník a ocitneš sa na náučnom chodníku Jakuba Surovca po prvýkrát, hravu túto trasu zdoláš. Od staničky Tisovec – Bánovo pôjdeš popri hlavnom dopravnom ťahu, na ktorom budeš môcť sledovať železničnú trať dopĺňajúcu prírodné scenérie. Pod viaduktom Čertov most sa napojíš na náučný chodník, priamo v miestach Čertovej jaskyne a nástupu do Čertovej tiesňavy. Ani v najužšom mieste, Surovcovom stisku, sa nemusíš báť. Dnes ťa tam snáď neprepadnú žiadni zbojníci. I keď, ktohovie či sa tu náhodou neukrývajú potomkovia zbojníkov Surovcovej družiny. Po príjemnom schladení v Čertovej rokline sa dostaneš priamo na Salaš Zbojská, kde svoj výlet môžeš zavŕšiť zbojníckymi ovčiarskymi pochúťkami.

Vzdialenosť zo stanice Bánovo: začína priamo na stanici, nenáročná trasa / jedine po ceste popri železnici, odbočka do Čertovej doliny a potom cez lúky Pacherky a salaš v Galičke 

 

Dĺžka trasy 6,5 km/ prevýšenie 208 m, stúpanie 326 m, klesanie 155 m / trvanie 2:30 hod.

 

8. Múzeum ozubnicovej železnice TISOVEC

Zážitkové vlakové expresy v kraji Za horami, za dolami ťa prevedú tými najkrajšími a najzaujímavejšími železničnými traťami, ktoré u nás máme. Zbojnícky expres nie je výnimkou. Z Brezna môžeš zavítať až do konečnej stanice v meste Tisovec. V celej svojej kráse sa ti pritom predstaví ozubnicová trať na úseku medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom, ktorá bola v roku 2008 zaradená do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. V záverečnej staničke ťa čaká okrem príjemného okolia vrchu Hradová a Muránskej planiny, skupinka nadšencov, ktorí z lásky k vlakom prevádzkujú jazdy parnej zubačky a v železničnej stanici vybudovali Múzeum ozubnicovej železnice. Tak, ako ťa nadchnú výhľady z vlaku, ťa zaujmú aj exponáty v múzeu. Budeš mať možnosť nahliadnuť na miniatúrnu krajinu s modelom železnice, ktorú si práve zdolal Zbojníckym expresom. História tejto trasy siaha až do 19. storočia, kedy sa začalo s jej výstavbou. V múzeu spoznáš jej výnimočnosťou a rekordné stúpania, ktoré na nej vlaky počas jazdy v Sedle Zbojská prekonávajú. Históriou čias výstavby tohto stavebného diela aj rokmi jeho života ťa prevedú rôznorodé vlakové exponáty a dobové fotografie.

 

Vzdialenosť zo stanice Tisovec: priamo na stanici 

Vstupné: dobrovoľné 

trvanie prehliadky: 30 min 

 

Program vo vlaku

 

Aj pri Zbojníckom exprese platí, že cesta je cieľ. Pripravte sa na vychýreného kapitána, Jakuba Surovca so svojim verným druhom, Tomášom Gregušom v podaní hercov z folklórneho súboru Urpín. Husté lesy, strmé rokliny a tiesňavy, šíre lúky, pastviny plné oviec a dobytka okolo Sedla Zbojská. Nikto ich nepoznal lepšie, ako valasi Kubo a Tomáš, ktorí sa pred takmer tristo rokmi rozhodli, že je škoda márniť život zháňaním čried po gemerských a horehronských kopcoch. Túžba za lepším a spravodlivejším životom ich družinu previedla aj po mnohých uhorských stoliciach, putovali cez Spiš popod Tatry až do Poľska, na Orave tiež neurobili hanbu zbojníckemu stavu a vrátili sa do rodného kraja. Práve dvaja najznámejší junáci vás budú sprevádzať na celej ceste za zážitkami z Brezna do Tisovca. Pospomínajú na kadejaké huncútstva, odhalia vám svoje tajné chodníčky, radosti ale aj starosti slobodného života zbojníka, ba možno zaznie aj zbojnícka pesnička. Viete však, ako to chodí so zbojníkmi... sú nevyspytateľní, živelní, a hlavne radi bohatým berú a chudobe dávajú, vo našom historickom exprese buďte pripravení na všetko!

 

Partneri projektu